Teknoloji Nedir

0

Sitemizin kategorileri arasında yer alan Teknoloji adlı kategorimizi sizlere tanıtalım.

Teknolojiyi, teknolojik gelişmeleri, teknolojik aletleri ve teknoloji adına birçok bilgi ve gelişmeyi sizlere sunacağımız bu kategoriye teknolojinin tanımını yaparak başlamak istiyorum. Sizler de hazırsanız teknoloji kategorisindeki ilk yazımız olan Teknoloji Nedir başlığı adı altındaki yazımızı okumaya başlayalım.

Teknoloji Nedir?

Hayatımızın her alanında bizlerle iç içe olan, hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran ve insanlar için vazgeçilmez olan bir kapsamdır teknoloji. Gündelik hayatımızın belki de toplam 24 saatinde bizimle olan teknoloji, gerek arkadaşlarımızla gerekse de başka bir ortamda konuştuğumuz bir cümlenin içinde mutlaka geçmiştir teknoloji kelimesi. Peki, bizlerle bu denli haşır neşir olmuş bir kavram olan teknoloji nedir?

Öncelikle şu soruya cevap verelim, “Teknoloji Kelimesi Nereden Geliyor”? Cevap olarak; Teknoloji kelimesi dilimize Latince’den gelmiş olup, Latince’deki karşılığı Technoslogos‘dur. İki ayrı kelimeden oluşan “Technoslogos” kelimesi techne ve logos kelimelerinin birleşmesi ve bir anlam bütünlüğü meydana getirmesi ile oluşmuştur. “Techne” kelimesi yapmak anlamına gelirken, “Logos” kelimesi ise bilmek anlamına gelmektedir. Bu kelimelerin dildeki öncelikli telaffuzu bilgi ve yeteneği ifade etmek için kullanılırken, şimdi ise bizlere şuan kullandığımız teknolojik cihazları çağrıştırmaktadır.

Teknolojinin Önemi Nedir?

Hayatımızda böylesine yaygın olan teknoloji bize ne gibi faydalar sağlıyor, Teknolojinin Önemi Nedir?
Bu soruya cevap vermek çok da zor değildir aslında. Bir çok alanda, bir çok farklı detay ile örnekleme yaparak cevap verebileceğimiz bir sorudur. En genel ve pratik cevabı ise;
Şuan ki ve yakın geçmiş zamanın neslini varsayarak başlarsak söze, daha bizler dünyaya gelmemişken bile teknoloji ile tanışmamız çoktan gerçekleşmiş olur. Bebek daha anne karnındayken bile doktorlar onu “ultrason” adı verilen teknolojik cihazlar ile görüntüleyebilir, daha bebek doğmadan cinsiyetini tespit ederler. İşte bu örnek bile teknolojinin önemini anlatmada bize yeterli olabilir.

İnsanoğlu, teknoloji sayesinde kendi gezegeni olan dünyanın dışına çıkmış, kendisinden milyonlarca kilometre uzaklıktaki diğer gezegen, yıldız, galaksi ve farklı gök cisimlerini incelemiştir. Her geçen gün daha da büyüyen teknolojinin çok uzun yıllar sonra bizlere neler getireceğini düşünmek bile heyecan verici. Umarız teknoloji, daha çok olumlu yönde ilerlemeye devam eder ve insanlığa ışık tutar.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

Leave A Reply