Sinema Tarihinin En İyi 10 Korku Filmi

1

İçeceğinizi ve mısırınızı hazırladıktan sonra sıra geldi ortama uygun bir film açmaya. Komedi filmlerinin yanı sıra, biraz da korku filmi izlemeye ne dersiniz? İzlerken kalp atışınızı hızlandırıp nefesinizi kesecek filmler burada. İşte karşınızda sinema tarihinin en iyi 10 korku filmi.

Bu makaleyi okuduktan sonra “En İyi 10 Motivasyon Filmi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

10. What Ever Happened to Baby Jane? / Bebek Jane’e Ne Oldu? (1962)

Yaşadıkları evde beraber yaşlanan iki kardeşin hikayesi. Kardeşlerden biri Jane Hudson. Şöhreti daha çocuk yaşlarında kazanmış bir film yıldızı. Diğer kardeş ise Blanche, o ise şöhretini kardeşine kaptırmış, kaybetmiş eski bir yıldız.

Şöhret olan kardeş Jane sakat kardeşi Blanche’a bakmak zorundadır. Bundan sonraki hayatlarında baş başa kalan iki kız kardeş tüm öfkelerini, birbirlerinden sakladıkları gerçekleri itiraf etmeye ve birbirlerinden geçmişin hesabını sormaya başlayacaklardır. 

Filmdeki zalimliği ve nefretini adeta seyirciye hissettiren Jane’i canlandıran Bette Davis ile kardeşi Blanche’ı oynayan Joan Crawford’un gerçek hayatta da birbirlerine kin besledikleri ve filmin çekimleri sırasında tüm set ekibine zor anlar yaşattıkları söylenir. Hatta Jane’in kardeşine saldırdığı bir sahnede Davis, Crawford’u gerçekten yaralaması, olayları daha da ilginçleştirmekte. Belki de filmdeki şiddetin gerçek hayata taşmasından ötürüdür ki Bebek Jane’e Ne Oldu? oldukça korkutucu ve çok gerçekçi bir psikolojik gerilim filmi olarak hafızalara kazınıyor. Sinema tarihinin en iyi 10 korku filmi listemde bu filme de yer vermek istedim.


9. Night of the Demon (1957)

Julian Karswell’ın doğaüstü inançlarını çürütmek DR. Holden’in düzenleyeceği sempozyumlara bağlıdır. Uçağından inen Holden, sempozyum lideri Harrington’ın bir cinayet sonucu öldürüldüğünü öğrenir. Karswell elbette intikamını alacaktır. İntikam Yöntemi ise eski bir laneti kullanmak olacak. Night of the Demon filmi, kanlı sahneleri ile sizi bir nebze daha korkutacak.


8. Dressed to Kill / Öldürmeye Hazır (1980)

New York’ta yaşayan ve sorunlu bir evliliği olan bir kadın, adı Kate. Gittiği müzede bir adamla tanışır. Taksi yolculuğu sırasında başlayan ilişkileri, yolculuk sonuna kadar devam eder.

Geceyi beraber geçirirler. Ertesi sabah adamın evinden ayrılan Kate asansöre bindiği sırada yüzüğünü evde unuttuğunu fark eder. Geri dönmek için aceleyle asansörden inince gözünde güneş gözlüğü bulunan uzun boylu sarışın bir kadın tarafından öldürülür. O sırada sekreterlik yapmakta olan Liz Blake ise olayın tek görgü tanığı olma özelliğini taşır ve katilin sonraki hedefidir. En büyük amacı annesinin katilini bulmak olan Peter ile Liz, katilin izini beraber süreceklerdir. Brian de Palma?nın kadın kılığına girerek cinayet işleyen bir katili anlattığı bu korku filmi, sinema tarihinin en iyi 10 korku filmi arasında yer almakta. 


7. The Hills Have Eyes / Tepenin Gözleri (1977)

Kaliforniya’ya doğru yola çıkan bir grup tatilci, birden yollarını şaşırırlar. Yanlışlıkla yasaklı bölgeye giren talihsizler arabalarının da bozulması ile bir grup ilken ve aynı zamanda yamyam olan bir kabilenin saldırısına uğrarlar.

Wes Craven’in hem yazarlığını hem de yönetmenliğini yaptığı bu film  sinema tarhinin en iyi 10 korku filmi arasında yer almayı da başardı.


6. Hour of The Wolf / Kurtların Saati (1968)

Karısı hamile olan Johan Borg, geçimini ressamlık yaparak sağlamaktadır. Johan, gördüğü kabuslar ve sanrılar yüzünden oldukça rahatsız bir yaşam sürmektedir. Yaşadığı korkular yüzünden gece uyuyamaz hale gelmiştir. Kocasının yaşadığı bu zor durumda ona en büyük desteği veren Alma da aynı kabusları görmeye başlar. Sinema tarihinin en iyi 10 korku filmi listesine adını altın harflerle yazdıran bu film, gerilimi yüksek ve seyri zevkli olması ile oldukça beğeniliyor.


5. The Orphanage / Yetimhane (2007)

Fantastik unsurları, dramatikliği ve korku elementlerini birleştiren bir film. Juan Antonio Bayona’nın 2008’de vizyona soktuğu bu Meksika – İspanya ortak yapımı filmde kimsesiz ve çaresiz insanların hayatları anlatılıyor. The Orphanage (Yetimhane), yaşamın zorluğu, kaybedilmiş insanların çilesini ve bir annenin harika sevgisi ile kurgulanmış harika bir dram. Laura, çocukluğunun en güzel anılarını deniz kenarındaki yetimhanede geçirmiştir.. O güzel günlerden, yani 30 yıl sonra Laura, kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon’la en güzel anılarını geçirdiği yetimhaneye geri dönmüştür.


4. Onibaba (1964)

14. yüzyıl Japonya’sını ve o Japonya’nın savaş atmosferini düşünün… Ailedeki erkekler savaşa gittiği için geçimlerini sağlamak zorunda olan kadınlar, öldürebildiği düşman askerlerinin zırhlarını satarak para kazanırlar.
Japonca’da ‘şeytan kadın’ anlamına gelen Onibaba, Budist tarzında bir hikayeden alıntıdır ve Japonların korku sinemasının en iyi örnekleri arasında yer alan başarılı bir korku filmidir.


3. Day of the Dead / Ölülerin Günü (1985)

Zombilerin dünyasında yaşamaya çalışan bilim insanları ve askerlerden oluşan bir topluluk… Her biri dünyayı zombilerin elinden kurtarmak için çalışıyor. Çalışma esnasında yakaladıkları zombileri ise deney malzemesi olarak kullanıyorlar. 


2. It Follows / Peşimdeki Şeytan (2014)

Jay da diğer tüm gençler gibi günlerini daha çok arkadaşları ve ailesi ile geçirir. Sıradan bir günde hoşlandığı gençle beraber şehir dışındaki bir harabeye gider ve sonrasında kendini baygın vaziyette bulur. Jay’in hayatı artık sıradanlığını kaybeder ve tuhaf sanrılarla tam bir kabusa dönüşür. Jay, bir şeyler tarafından izlendiğine emindir ve arkadaşlarını toplar ve kendisini izleyen o ürkütücü şeyden kurtulmak için yardım ister.

1. Jacob’s Ladder / Dehşetin Nefesi (1990)

Uyanıkken bile kabus gören bir adamın hikayesi bu. Aslında yaşadıkları Vietnam askerleri üzerinde denenen o uyuşturucunun etkileri yüzünden miydi acaba? Yoksa savaş psikolojini ruhunu esir almış ve o yüzden mi bu haldeydi? Sinema tarihinin en iyi 10 korku filmi listemde birinci sırayı verdiğim bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

1 Yorum

  1. Pingback: En İyi 10 Motivasyon Filmi | Medya Blog

Leave A Reply