10 Adımda öfke kontrolü

0

Dünya üzerinde milyarlarca insan, her insanın da kendine has özellikleri vardır. Fiziksel özelliklerin yanı sıra bir de kişisel özelliklerin farklılığı vardır. Bu konuya ise şöyle bir anlatımla açıklık getirebiliriz; her insanın duyguları farklıdır ve her insan duygularını farklı şekilde dışa vurur. Bazı insanlar öfke kontrolü konusunda başarılı olamayıp çabuk sinirlenirken, bazıları ise olayların büyüklüğü karşısında sakinliğini son derece başarılı şekilde korur.

Ben kısa sürede çabuk sinirlenirim, öfkemi kontrol edemiyorum, öfkemi kontrol etmedeki başarısızlığım sonsuza kadar devam edecek gibi olumsuz düşünceleriniz varsa bu yazıyı okuduktan sonra bazı şeylerin değiştiğini göreceksiniz. Hiçbir huy, algı, alışkanlık ve düşünce değişmez diye bir kural yoktur. Ben de sizler için bir araştırma yaptım ve 10 adımda öfke kontrolü adlı yazıyı sizler için yazdım. Öncelikle yazıyı dikkatle okumanızı, ardından bu 10 adımı uygulamanızı tavsiye ediyorum.

1. Çok dinle, az konuş

Öfke kontrolü, ancak bilinçli şekilde yapılır. Karşınızdakine hoş olmayan sözlerle bulunmamak için vereceğiniz cevap öncesi kendinize ufak bir zaman tanıyın. Eğer o an sinirliyseniz kendinize tanıyacağınız 5 saniyelik kısa sürede derin nefes alabilir, kendinizi sakinleştirebilir, mantıklı düşünebilirsiniz. Emin olun o 5 saniyelik süre telafisi olmayan davranışlara karşı sizin en büyük avantajınız olacaktır.

2. Net cevaplar ver

Biraz sakinleştikten sonra karşınızdakine vereceğiniz yanıt da önemli tabi. Öfke kontrolü o an elinize geçmiş, sizi artık öfkeniz kontrol etmiyor. İşte o zaman karşınızdakine şeffaf ve sakin bir yanıt verirsiniz.

3. Kendin için mola ver

Sürekli yüksek tempoda çalışır, işlerim yetişsin diye kendinizi yıpratırsanız sürekli yorgun olursunuz. Yaptığınız iş ne olursa olsun, kendinize belli zaman aralıklarıyla 30 saniyelik dinlenme süreleri tanıyın. Böylelikle dinlenir ve psikolojik olarak doğru bir adım atmış olursunuz.

4. Spor yap

Spor yapmak; doktor, psikolog, öğretmen ve bize öneride bulunabilecek birçok meslek uzmanlarının listesinde daima yerini alır. Vücut fiziksel olarak rahatlamaz ise duygusal olarak da rahatlayamaz. Spor esnasında vücudumuz endorfin hormonu salgılayarak kişinin o an daha mutlu olmasını sağlıyor. Bu sayede de öfke kontrolü kolaylaşıyor.

5. Sorun ile değil, çözüm ile meşgul ol

Ortada bir sorun varsa ve siz o esnada soruna çözüm bulmak yerine sorunun kimden kaynaklandığını düşünüyorsanız bilin ki yanlış yoldasınız. Çözüm odaklı davranışlar sergilemek sizi diğer insanların zihninde de önemli bir konuma getirecektir.

6. Kin besleme

Sinirlenmeyi en çok tetikleyen unsur ise kin beslemedir. Kin tuttuğunuz kişi ile her karşılaşmanızda, o kişiyi her düşünmenizde içten içe öfkelenecek ve öfke kontrolü artık sizin iradeniz ile olmayacaktır.

7. Gülmeyi unutma

Mizah yeteneğiniz varsa bunu daima iyiye kullanın. Siz gülün, güldürün. Çünkü gülmek insanları ortaklaştırır. Öfke kontrolü benim elimde olsun diyorsanız, önce o iradeyi gülmekten yana kullanın.

8. Dinlen

Gündelik işleriniz bitti, artık uyuma vakti! Vücudunuzu, uykudan mahrum etmeyin. Günün tüm stresi ve yorgunluğu, kafanızı yastığa koymanızla son bulacaktır. Uyumak ayrıca insanı mutlu eden etkenler arasındadır, şahsen ben uyurken sinirli olan bir insan görmedim.

9. Karşındakini hedef alma

Olayların gelişim sürecinin ardından kurulan diyaloglardaki cümleleriniz “sen” yerine “ben”le başlasın. Bu sayede karşınızdaki suçluluk duygusu hissettirmemiş olursunuz. Bunun size faydası ise tartışmanın, yerini kısa sürede pozitif duygulara bırakmasıdır.

10. Uzman kişilerden destek al

Öfke kontrolü konusu adı altında birçok makale ve öneri yazıları okuyabilirsiniz. Şu an okuduğunuz yazı da bunlardan birisi. Eğer bu 9 adımı düzenli bir şekilde uygular ve güzel sonuçlar alırsanız ne mutlu size. Ama tüm bu maddeleri düzenli bir şekilde uygulamanıza rağmen bir değişiklik olmamışsa 10. Madde olarak profesyonel kişiler ile irtibata geçerek yüz yüze görüşme ile destek almayı ihmal etmeyi unutmayın.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

Leave A Reply