Motivasyon Nedir

1

Merhaba, ben www.medyablog.net sitesinin kurucu ve yazarı Eray Yalçın. Bu yazı, sitemiz tarafından sizlere sunulan ilk blog yazısı olma özelliğini taşıyor. Motivasyon Nedir başlığı adı altında ilk adımı attığımız bu yolda sizlere çok güzel içerikler sunacağıma gönülden inanıyorum. Sözü daha fazla uzatmadan ilk makalemize başlayalım.

Sözlükte; Bireyin içsel gücü sayesinde davranış ve eyleme hazır hale gelmesine motivasyon denir. Kökeni Latince olan movare yani hareket ettirme sözcüğünden gelir. İstek, arzu, ihtiyaç, dürtü ve ilgileri kapsayan gelen bir kavramdır motivasyon. Uyku, açlık ve susuzluk gibi fiziksel güdülere dürtü adı verilir. İnsanlara özgü olan, çalışarak başarma isteği, zafere ulaşma isteği de yüksek dürtülerdir ve bunlara da ihtiyaç diyebiliriz.

Kişi, amacına ulaşana kadar güdü devam eder, amacına ulaştığında ise geçici de olsa giderilir. Dürtü, bir istek veya ihtiyaç doğrultusunda (su içme isteği) hisseder, güdünün kişiye çağrıştırdığı eylem (su almaya gitmek) ile devam eder ve amacına ulaşarak (su içilerek) son bulur. Güdüleme, çok geniş ve kapsamlı bir terim olmanın yanında psikologların konu hakkında söylemek istediği hemen her şeyi bünyesinde barındırır. Güdüleme üç ayrı yönden belirtilebilir;

  1. Kişiyi belirli bir hedefe iten harekete geçme isteği.
  2. Hedefe ulaşmak için yapılan eylem.
  3. Hedefe ulaşmak.

İnsanların hayattaki başarıları, hedefleri ve hayalleri motivasyon seviyelerine göre belirlenir. Kendi limitlerini zorlamak, her zaman için en iyisini elde etmek ve yapabileceğinin en iyisini yapmak. Tüm bunlar ne kadar motive olduğunuza bağlıdır. Motivasyon, elbette ki kişinin hedeflerine ulaşma doğrultusunda tek başına yeterli olmayacaktır. Bu yazıyı yazmış olan ben, şuan okumakta olan siz, dünyadaki tüm insanlar. Hepimiz başarılı insanlar olmak isteriz, başarılı olma yolunda neler yapacağımızı biliriz, nasıl yapacağımızı, bu başarının bize neler katacağını da dahil olmak üzere zihnimizde tüm bu durumlara yer verebiliriz. Ama nedense o yapmamız gereken şeyleri ya hiç yapmayız ya da azımsanacak bir ölçüde yapıp yarım bırakırız. Kendinize hiç şu soruları sordunuz mu; Beni durduran nedir? Başarılı olacağımı bildiğim halde neden başlamıyorum veya başladığım şeyi neden devam ettiremiyorum? İşte bu soruların yanıtı tek bir kelimedir aslında, Atalet. Kelime anlamına göz atacak olursak Atalet; durağanlık, tembellik, ağır hareket eden anlamına gelir. Tüm bu olumsuzluklar Atalet halinde olmak diye adlandırılır ve tam zıddı da, Hareket halinde olmaktır.


Ataletin Panzehiri Nedir?

Tamamen psikolojik olgulardan oluşan motivasyon, farklı bakış açıları ile gözlemlenip, hakkında birçok tanımın yapılmasına neden olmuştur. Bu tanımlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

“Zihinsel olarak neler yapacağınızı, ne gibi kararlar alarak ne gibi sonuçlarla karşılaşacağınızı ve nasıl bir yaşam elde edeceğinizi hayal edin ve kavrayın. Buradaki amacımız bilinçli kararlar vererek bu kararları uygulamaktır. Bu doğrultuda ilerleyen kişi kendi aldığı kararlar ile daha istekli ve arzulu olacak, motivasyonunuzu hep en üst seviyede tutacaktır.”

“Bir amacı gerçekleştirmek yalnızca kendi iradeniz doğrultusunda olmalıdır. Başkalarının çizdiği hedefte ilerlemeyin.”

“Nasıl başladınız, nasıl devam ettiniz ve nasıl bitirdiniz. Tüm bu evreleri zihninizde canlandırın, bugün dünden daha iyi, yarın da bu günden daha iyi olacaktır.”

“Karar verdiğiniz bir işe koyulduğunuz vakit, o işi gerçekleştirme sürecinde yaptığınız her şey sizi başarı yönünden tatmin ediyor mu buna çok dikkat edin. Yaptığınız bir eylem sonucu başarıya inanma hissi geliyorsa içinizden, aynı doğrultuda daha kuvvetli bir şekilde ilerleyin.”

“İçinizdeki güdüler size harekete geçmenizi söylüyorsa hiç vakit kaybetmeyin, sonuç kötü olsa bile deneyin. Unutmayın; Sonuç iyi ise mükemmel, sonuç kötü ise bu bir tecrübedir.”

Motivasyon Süreci

Motivasyon evresinin başlangıcı sizin kendinize olan inancınızla, plan ve düzenlemelerle yani, motive olmakla başlar. Motivasyon, yani güdüleme,  gözümüzle göremeyeceğimiz fakat varsayacağımız olgulardandır. Bu olgular, kişisel davranışlarımızı anlamadaki en önemli süreçtir. Motivasyondaki asıl amaç, kişinin güdülediği şey uğruna kendisini harekete geçirmeye hazırlamasıdır. Başarılı insanların çoğu da, başarılarını eyleme geçirmeden önce zihinlerinde canlandırıp, kendilerini bu yolda motive edip ondan sonra harekete geçmişlerdir. Başarıyı yakalamak istiyorsanız önce hedefinizi belirleyin ve size bu hedef uğrunda fayda sağlayacak şeyleri araştırarak bir yandan da kendinizi motive edin.

Motivasyon Sürecini 3 Aşama İle Sıralayabiliriz

  1. Kişinin harekete geçme isteği tetiklenir ve kendisine bir takım hedefler (Fizyolojik ve Psikolojik) belirler.
  2. Davranışlar, hedeflere yönelik olur. Asıl amaç belirlenen hedef ve zihinde canlandırılan hedefe ulaşma isteğine sadık kalmaktır.
  3. İstenilen hedefe ulaşılır ama her şey burada bitmeyecektir elbette. Hedefe ulaşmayı başarsanız bile çalıştığınız kadarının her seferinde daha fazlasını sarf ederek istikrarı yakalayın, daha iyi sonuçlar alacaksınız.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

1 Yorum

  1. Pingback: Düzenli Spor Yapmak İçin 10 Neden | Medya Blog

Leave A Reply