Meditasyon Nedir?

0

Meditasyon, kelime anlamı olarak;  derin bir şifa yöntemi olmakla birlikte iş, okul veya özel hayatımızda stresi atma ve azaltma yöntemi olarak bilinir. Dalınç ve meditasyon eş anlamlıdır. İnsanın yaratıcılık ve verimini artırmadaki en önemli yöntemdir meditasyon.

Meditasyonun genel tanımı öğrendiğimize göre şimdi bu kavrama biraz daha yakından bakalım. Hep beraber, Meditasyon Nedir başlıklı yazıyı okuyalım.

Meditasyon Yapmanın Temel Faydaları

Doktorların da söylediği gibi, günümüzdeki hastalıkların çoğu stres yüzünden meydana gelmektedir. Meditasyon ise elbette tek başına bir tedavi yöntemi değildir ama bu hastalıkların tedavi sürecine önemli katkılar sağlar. Meditasyonun temel faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Stresi giderir
  • Uykusuzluğa karşı çok etkilidir
  • Sezgilerimizi uyandırır
  • Odaklanma yeteneğimizi artırır
  • Yorgunluğu giderir
  • Erken yaşlanmayı engeller
  • Madde kullanmak gibi zararlı alışkanlıkları bırakmamıza yardımcı olur.

Meditasyon İnanç Sistemi Değildir

Meditasyonu asla bir inanç sistemi sanmayın. Meditasyon, bir inanç sistemi değil, dünyadaki neredeyse tüm bilim gruplarının faydasına inandığı, insana psikolojik, ruhsal ve fiziksel yönden şifa sağlayan bir tekniktir. İnanç sistemi ile karıştırıp, herhangi bir dinin sembolü olduğunu düşünmeyin.

Meditasyon Varsa Stres Yok

Meditasyon, en çok da stres ile mücadele etmede kullanılır. İnsana psikolojik, fiziksel ve ruhsal yönden pek çok fayda sağlar. Bununla birlikte stres yüzünden oluşan hastalıkların da oluşum seviyesini en aza indirir. Sizler de hayatın tüm zorluklarını, hastalıkları, stresi ve bir çok negatif unsurdan kurtulmak için meditasyon yapabilirsiniz.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

Leave A Reply