Kitap Okumanın Faydaları

0

Kitap okumak; bizleri başka bir dünyaya, kurgu dolu hayallere, gerçek hayatın bir adım ötesine taşır. Okunan her bir kelime, çevrilen her bir sayfa ve hikayenin son cümlesini okuyarak bitirdiğimiz o koca kitap. Düşünsene, yatağının yanında koca bir dolap var ve o dolap okuyup da bitirdiğin kitaplarla dolu. Hayatta neler başardım? Diye sor kendine, dön ve o dolaba bak. Ayrıca kitap okumak en etkili öğrenme şeklidir. Öğrendiklerimizin ortalama %60’ını okuyarak öğreniriz. Çoğumuz boş zamanlarımızda kitap okumayı tercih ederiz. Kitap okumak için boş zamanı bekleme, kitap okumaya özellikle zaman ayır. Bugün, toplum bilgi ve ahlak seviyesi yüksek olan toplumlar, okuma seviyesi en yüksek olan ülke toplumlarıdır. Aslında kitap okumanın faydaları saymakla bitmez, ben bu yazımda sizler için bir genelleme hazırladım ve yayımladım. Umarım hayatınıza etki eden, faydalı bir yazı olmuştur, iyi okumalar dilerim.

Kitap okumak öz güveni artırır

öz güvenin temeli, kitap okumak

Kitap okumanın faydaları arasında en önemli olanlarından biri de öz güveni artırmasıdır. Okuyan kişi yaşanan tüm olay ve gelişmelerin iç ve dış yüzünü rahatlıkla fark edebilir ve bu durum kişide öz güvenin güçlenmesini sağlar.

Kitap okumanın faydaları listesi yapsak en başta bu madde olur

metroda kitap okuyan insanlar varsa, o ülke gelişmiş ülkedir

Yazının başında söylemiştim; kitap okumak için boş zamanın gelmesini bekleme, kitap okumaya zaman ayır diye. Bu maddede anlatmak istediğim ise; mecburi sebeplerden dolayı oluşan boş zamanlarınızı kitap okuyarak faydalı dakikalara dönüştürün. Mesela otobüs, metro, uçak yolculukları gibi boş zamanlarınızın olacağı anları kitap okuyarak değerlendirmek hem ekstra bilgi öğrenmenizi hem de o zamanlarda boş boş oturmak dışında bir şeyler yapılabileceğini de gösterir.

Kitap çok güzel bir hediyedir

kitap okumak demek, kitap hediye etmek demektir

Önemli günlerde birbirimize hediye alırız ve çoğu zaman düşünürüz acaba ne hediye alsam diye. Kitap, bu konuda mükemmel bir tercih olabilir. Ben size şu şekilde tavsiyeler de vereyim;

Eğer hediyeyi sevgilinize alırsanız: Kalp şeklinde bir kutunun içine sevgilinize hitap edecek bir kitap, gül yaprakları ve aşk sözleri içeren notlar koyabilirsiniz.(ben öyle yapmıştım ve gözleri doldu)

Eğer hediye başka bir ailenizden birisine ise: Aileniz elbette en iyi tanıdığınız kişilerdir. O konudaki kitap seçimi tamamen size kalmış. Ama size şunu söyleyeyim; anneler-babalar gününde ebeveynlerinize hediye edeceğiniz kitabı okumak onlarda ayrı bir sevinç ve mutluluk oluşturacaktır. Kitap okumanın faydaları iş hayatında, aile hayatında, aşk ve sosyal yaşamımızda her zaman bizimle olmuştur. Okumak somut olarak gözlerimize, soyut olarak da beynimize armağan edeceğimiz en güzel hediyedir. Okuyalım, okutalım, sevdiklerimize kitap alalım.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

Leave A Reply