Kadınlara Öğretilmesi Gereken Şeyler

1

Başlık biraz ilgi çekici öyle değil mi? Kadınlara öğretilmesi gereken şeyler adında bir başlık. Peki ya hangi konuda? Evet evet, hangi konuda ve hangi evrede bir şey öğretmekten bahsediyor olabilirim sizce? Parklarda oyunlar oynadığı çocukluk dönemi, okula gittiği dönem, iş ve evlilik dönemi veya artık yaşlanmaya başladığı dönem. Bu dönemlerden hangisinde bir şeyler öğrenecek o kadın?

Ben bu yazıyı ülkemize hitaben yazıyorum ve şöyle de bir gerçeğe dikkat çekmek istiyorum; kadınlara öğretilmesi gereken şeyler diye bir şey yoktur. Ancak ve ancak topluma öğretilmesi gereken şeyler vardır. Toplumu eğitmek de, toplumun zihnindeki düşünceleri, adına töre denilen bazı yapmacık davranışları sonlandırmak veya değiştirmekle olur.

Önce Erkek Zihniyeti Değişmeli

Çoğu ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de son söz ve karar erkektedir. Belki anlatacaklarım konusunda bana hak vermeyebilirsiniz ama ben yine de yazmak, anlatmak istiyorum. Oğlan; kıza olan aşkını evlilikle süslemek ister. Kız ise oğlana der ki; madem benimle evlenmek istiyorsun, gel beni “babamdan iste”. İşte o kızın söylediği o cümle toplumsal düşünce kalıplaşmasıdır.

Mesela babanın olmadığı durumlar haricinde, yani ailedeki herkes birlikteyken “gel beni annemden iste” diyen bir kız olmuş mudur acaba. Olduysa da hemen hemen %5 gibi bir azınlık söylemiştir bunu. Hatta gel beni annemden iste diyen bir kıza karşındaki bir garipseme ile de bakabilir. Çünkü o kişiye göre her şeyi o ailedeki erkek söyler ve kendisi de baba olduğu vakit kendi kızı için son kararı yine kendisi verecektir.

Tabi bu benim genellemeler üzerine yaptığım düşünceler, yani önce erkek zihniyeti değişmeli. “Kız çocukları okur mu hiç” diyen adamın karısı hastalandığında, “karımı bayan doktor tedavi etsin” demeyelim beyler.


Sonra Da Fikirler Eşitlenmeli

Fikirler nasıl eşitlenir anlatayım. Öncelikle kafalarda şu düşünce olmayacak; o kadın, o yapamaz. Bu düşünce tarzı toplumu gerçekten de zehirlemekte. Bununla da kalmıyor elbet. “Elinin hamuru ile bu işe karışma” derler kadınlara kendileri çok şey biliyor gibi. Arkadaşının gülüşüne sinir olur ve ”karı gibi ne gülüyorsun” der. Kadın eşi ile boşanır cahil toplum hemen “eyvah! Dul kaldı, şimdi tek başına ne yapar” der. Sanki kadın kendi ayakları üzerinde duramaz, ancak ve ancak erkek olan kişi tek kaldığında geçinebilir.

Şunu asla unutmayın: Güç erkeğe, güzellik kadına verilmiştir. Her şeyi yenen güç ancak güzelliğe yenilir. Artık ayrımcı düşüncelere bir son verilmeli, sonra da fikirler eşitlenmeli.


Bazı Kadınların Kısıtlanmasında Bazı Kadınların Parmağı Var

İşte bu cümleye kadınlara öğretilmesi gereken şeyler diye başlayabiliriz. Kadınlara öğretilmesi gereken en önemli şey de bir bazı kadınların hayatını kısıtlayacak, bazı kadınlara yapılan haksızlıklara göz yumacak hareketlerle bulunmamasıdır. Toplumda çok yaygın kullanılan, hatta Ata Sözü olarak da yorumlanan bir söz vardır; “kızını dövmeyen dizini döver” diye. Sen kızını dövdüğünde o kız namus perisi mi olacak! Sen kızına kısıtlamalar getirip hayatını zora soktuğunda iyi bir anne mi olacaksın!

Hani derler ya “kız başına gece dışarı mı çıkılır” diye. Çıkılır arkadaş, kızın hava almaya ihtiyacı vardır çıkar, morali bozulmuştur ve canı yürümek ister çıkar, gece yarısı iki sokak yanda hastalanan yakınına gitmesi gereklidir ve çıkar. Erkek olan kesim gece sabaha kadar dışarılarda gezip tozunca sosyal insan, kız kesim gece sabaha kadar gezip eğlendiğinde yollu damgası yiyor maalesef. Sorsan herkes ahlak sahibi ama en çok “porno” ve “seks” kelimesinin aratıldığı bir toplumdur burası. Sorsan hepsi kadınlara değer verdiğini savunur ama Türkiye kadın-erkek eşitliği konusunda 136 ülke içinde 120. sırada yer alır.


Tüm Bunlardan Bir Sonuç Çıkartmaya Ne Dersiniz?

Eleştirilecek çok konu var aslında, yukarıda bahsettiklerim temel konulardı sadece. Kadınlara öğretilmesi gereken şeyler aslında topluma öğretilmesi gereken şeylerdir. Eleştirmekten kastım da yanlışları görüp, düzeltmek için çaba göstermeyi hedeflemektir. Sevgi içinde yaşayalım, değer vererek yaşayalım, okuyalım, öğrenelim, akıllı hareket edelim ve en önemlisi de toplumca eşit seviyede olalım. İnsanlık açısından eşit seviyelerde olursak hep bir çizgide gelişir ve hep bir çizgide yükseliriz. Şimdi gözlerini kapat ve eğer daha önce yapmış olduğun bir haksızlık varsa onu düşün. Sonra da o haksızlığı düzeltmek için uğraş. Şunu da asla unutma; sen değişir ve gelişirsen insanlık da değişir ve gelişir.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

1 Yorum

  1. Pingback: GELECEĞİNİ İNŞA ETMEK SENİN ELİNDE | Medya Blog

Leave A Reply