İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi

0

Bu sabah saat 08:00 itibariyle 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi için oy verme işlemi başladı. İstanbul’un toplam 39 ilçesinde 31 bin 342 sandık ve bu sandıklarda oyunu kullanacak 10 milyon 560 bin 963 kişi bulunuyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi yenilenecek şeklindeki kararından sonra İstanbul’da bulunan 10 milyon 560 bin 963 seçmen yeniden sandığa gidiyor.

Oy verme işlemi sabah 08:00 saatinde başladı ve akşam saat 17:00’da son bulacak ve tüm sandıklar kapanacak.

31 Mart Seçimleri sonrasında Ak Parti (AKP) bir itirazda bulunmuştu ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’de bu itirazları bir değerlendirme aşamasından sonra bir karara bağladı. Kurul; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi iptaline ve Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptal edilmesine karar vermişti. Bu karar sonrası İstanbul’da ki 10 milyon 560 bin 963 seçmen sandık başına gidecek ve yeniden oy kullanacak.

Yenilenen İstanbul Seçimi

Tek oy pusulası verilecek

Tek Tip Oy Pusulası

Seçmenlere sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası verilecek. Oy pusulası birleşik basım olarak karşımıza çıkacak ve 31 Mart 2019’da yapılan seçimde kullanılan parti sırası bu seçimde de aynı olacak.

Seçimde aynı partiler yarışacak

Siyasi Partiler

Seçime girecek siyasi parti ve başkan adayları arasında belirleme süreci olmayacak. 31 Mart 2019’da yapılan seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar bu seçimde de boy gösterecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi için yarışacak adaylar şu şekilde:

Bu seçimde AK Parti, CHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi dışında 17 bağımsız aday yarışacak.

Seçimde dört tane parti adayı bulunuyor. Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi parti adayları olarak yarışacak.

23 Haziran Seçimi bağımsız adayları ise:

“Burak Kadıoğlu, Dursun Ali Bacıoğlu, Abdul Celil Gülalp, Vedat Öztürk, Ali Rıza Kansız, Ahmet Çördük, Doğan Duman, Muhammet Ali Canca, Burhan Erol, Mehmet Yıldız, Fatma Ragibe Kanıkuru Loğoğlu, Güldes Önkoyun, Özkan Mustafa Küçükkural, Hasan Atasoy Torun, Seçkin İlker, Mehmet Ali Aydoğmuş, Lütfü Yılmaz.”

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

Leave A Reply