GELECEĞİNİ İNŞA ETMEK SENİN ELİNDE

0

Günümüzde pek çok genç gelecek kaygısı taşıyor. Gelecekteki işi, aile ortamı, hayattaki konumu ve hatta dış görünüşü bile kişinin kafasında kocaman bir soru işareti olarak kalıyor. Ben de bu gençlerden birisi olarak yaşıyorum, daha doğrusu yaşıyordum. Evet evet, mantıklı düşünüp hayat planı yapınca gelecek kaygısı denen bişey kalmıyor insanın kafasında. Şunu sakın unutma, geleceğini inşa etmek senin elinde. Peki nasıl mı? Sadece yazıyı okumaya devam et. 

Hayatta Her Şeyi Dene

Her ne kadar beceriksiz de olsan, hayatta her şeyi dene. Sonuç bazen kötü olabilir, hatta belki de çoğu zaman berbat bir hâl de alabilir. O zaman altın kural bir; sonuç kötü diye asla vazgeçme. Al eline boyayı fırçayı resim yap. Al eline kâğıdı kalemi şiir yaz. Al eline mikrofonu şarkı söyle. Belli mi olur, belki de geleceğin ressamı, şairi veya sanatçısından biri de sen olursun. Ama asla ilk denemede kötü resim yaptım diye vazgeçme. Belki ikinci denemende harika bir şiir yazacaksın, belli mi olur? Unutma, geleceğini inşa etmek senin elinde

Kendini Elbet Keşfedeceksin

Şöyle bir düşünüyorum da, insanlar onlarca şeyi keşfetmişler ki. Dağları, denizleri, kıtaları, ormanları… Daha sonra dünya dışına çıkmışlar, ayı keşfetmişler, diğer gezegenleri keşfetmişler. Bence tüm bunları yeterince keşfetse de insanoğlu, kendini tam anlamıyla keşfedememiş. Ülkemiz eğitim sistemini değerlendirecek olursak ve bunu sade bir şekilde örneklendirmemiz gerekirse, bizim eğitim sistemimiz; kuşları yüzme, balıkları da uçma yeteneğine göre değerlendiren bir sistem. Durum böyle olunca havada uçamayan balık, kendisini tam bir yeteneksiz olarak görüyor ve yüzmeyi denemek aklına bile gelmiyor. Ondan sonra da kocaman yetenekler keşfedilemeden yaşlanıyor, insan ölüyor. İşte bu yüzden hayatta her şeyi dene dedim. Denemeye de devam et, kendini elbet keşfedeceksin. Unutma, geleceğini inşa etmek senin elinde.

Peki Ben Neler Yaptım

Size bu tavsiyeleri veriyorum, çeşitli önerilerde bulunuyorum. Peki ben neler yaptım? Ben okuldayken çalışkan bi öğrenci değildim. Hani öğretmenlerin klasik tatlı yalanı vardır ya “öğrencimiz zeki ama çalışmıyor” diye, aslında ben o tip bi öğrenciydim. Ama ders çalışmak bana gerçekten de zor ve sıkıcı gelirdi, ailem de bana; okumazsan hayatın çok sıkıntılı geçer, aile kuramazsın derdi. Bu tembelliğe rağmen yine de bi Üniversiteye yerleşmeyi başardım ve bu sene başlayacağım. Ders çalışmayı sevmememin yanı sıra diğer işlerde de pek ilgi ve alakam yoktu. Ama kendimde şunu fark ettim, yazabiliyordum… Bu özelliğimi ilk farketmem ise Türkçe dersinin yazılı sınavında oldu. Öğretmenimiz bize bir hikaye anlatmış ve bizden de hikayenin devamını getirmemizi istemişti. Hikayenin yarım olan kısmını okur okumaz hızlı bir şekilde devamını getirdim ve sınav sonuçları açıklandığında sırf o yazı sayesinde 80 üzeri bir not aldım. Öğretmenim ise devamını getirdiğim o hikayenin çok güzel yazıldığını söyledi ve bu alanda yeteneğimin olduğunun da garantisini veren bir diğer kişi oldu. Ondan sonra verilen şiir ve kompozisyon ödevlerini de büyük bir özen ve gayretle hazırlıyordum. Şimdi ise bu internet sitesini açtım ve amatörce de olsa paylaşımlar yapıyor, bir yandan da kendimi daha çok geliştirmeye özen gösteriyorum. Tüm bu çalışmalarım ise ilerde yayımlayacağım kitabımla süslenecek. Ben de kendime o sihirli cümleyi hep söylerim; unutma, geleceğini inşa etmek senin elinde

Sen Neler Yapmalısın

Size kendi hikayemi anlatmamdaki amacım sadece örnek vermek içindi. Ben şimdilik bunları yaptım, daha da devam ettireceğim. Peki, sen neler yapmalısın? Öncelikle kendini bi keşfet, insan önce kendini bilmeli ve tanımalı. Bu arada şunu sakın unutma, resme yeteneğinin olup olmadığını ölçmek için ilk resim performansının çok iyi olmasını bekleme. Bir şeyi insanlardan biraz daha iyi yapabiliyorsan, o şeye yeteneğin az çok var demektir. Çalışıp, sabredip, istikrarlı bir şekilde ilerlemek de senin elinde olan bişey. Okuduğum bi yazıda şöyle bir cümle yazıyordu; “iyi olduğun bir şeyi asla bedava yapma” çünkü senin hayatını yaptığın iş sürdürecek. 

Çok Çalışmanız Gerekli

Yeteneğiniz olan konuyu keşfettiniz diyelim. Resim çizme konusunda gerçekten başarılısınız. Bunu geliştirmek için çok çalışmanız gerekli. Öyle gerçeğinden ayırt edilemez kalitede resimler yapmak bir gecede olmuyor maalesef. Üstünüz başınız boya olacak, fırça tutmaktan elleriniz yorulacak, büyük titizlikle boyanması gereken yerler sabrınızı zorlayacak. Ama şunu bilin ki, tüm bunlara değecek. Yazımızın sonuna gelirken önemli bir hatırlatma daha, her insan yeteneklidir, sadece kendisini keşfetmesi lazım. Kendini bu şekilde bir planlamanın içine sokup akıllı davranırsan gelecek kaygısı yaşamazsın. Önce kendini keşfet, sonra keşfettiğini geliştir ve onu mesleğin haline getir. Üstelik sevdiğin işi yaparsan hayatın boyunca çalışmış sayılmazsın. Halı sahalarda hobi olarak oynadığımız futbola kendini adayan insanlar da bir zamanlar futbolda kendisini ilk defa keşfetti ve çok çalışarak futbolcu olmayı başardı. Yeteneği keşfettikten sonra işin geri kalan kısmı tamamen çalışma ve düzenden geçiyor. Kimse bir gecede başarılı olamaz, başarılı insanların da bir sözü vardır; bir gecede başarılı olmak on yılımı aldı derler. Son kez söylüyorum, geleceğini inşa etmek senin elinde, durma ve harekete geç! 

Bu yazıyı okuduktan sonra, bir diğer farkındalık yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz. https://medyablog.net/kadinlara-ogretilmesi-gereken-seyler

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

Leave A Reply