En İyi 10 Motivasyon Filmi

1

Motivasyonu, öz güveni yükseltmek ve kişisel gelişimi artırmak sizi kapasite ve kabiliyet olarak hayatın her alanında daha başarılı bir konuma getirecektir. Yeni bir işe, yeni bir girişime başlayacaksınız fakat sizi deyim yerindeyse gaza getirecek bir şey mi arıyorsunuz? Bazen okuyacağınız bir kitap, bazen ilgili insanlar ile edilen sohbetler, bazen de izleyeceğiniz bir film ile hayatınızın adımını atabilirsiniz. Ben de sizler için En İyi 10 Motivasyon Filmi başlıklı bir yazı hazırladım. İnsanların hayatlarını olumlu yönde değiştirecek film kategorisi hangisidir diye düşünüldüğünde benim cevabım motivasyon konulu filmler olur.

Tabi ki motivasyon filmleri de kendi içerisinde farklı film konularına ayrılır. Girişimcilik konusunda, kişisel gelişim konusunda, öz güven yükseltme konusunda ve daha birçok konuda sizi geliştirebilir. Farklı konularda çekilmiş filmlerden 10 tanesini sizlere tanıttım, umarım beğenirsiniz.

Bu makaleyi okuduktan sonra “Sinema Tarihinin En İyi 10 Korku Filmi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

10. Rocky

Bu film Rocky’nin yükselişini ve yükseliş mücadelesini konu almıştır. Geçimini aldığı borç paralar sayesinde sürdüren Rocky, ara sıra amatör olarak boks salonlarına da gitmektedir. Amerika’da oldukça popüler olan boks turnuvalarının programları bitmek üzeredir. O önemin yenilmez ismi Apollo Creed talihsiz bir sakatlık sonucu turnuvaya erken veda eder. Onun yerine ise turnuvaya amatör bir boksör alınacaktır. Bu Rocky’den başkası değildir. Rocky, çok büyük bir turnuvaya son anda katılacaktır ve kendisini hazırlaması gerekmektedir. Ona bu hazırlanma sürecinde antrenörü Mickey ve hayatının aşkı Adrian yardım edecektir. Bu motivasyon filmi sayesinde çalışmanın ve azmin insana neler kazandırabileceğini göreceksiniz.  

9. Sakıncalı Düşünceler

Filmin kahramanı, Louanne Jahnson adında eski bir denizcidir. Toplum tarafından dışlanmış insanların eğitim gördüğü bir okulda öğretmen olarak görevlendirilir. Oldukça yaramaz ve haylaz çocukların bulunduğu bu okul, öğretmenleri yıldırmaktadır. Bu durum Jahnson’u görevine daha fazla kenetleyecektir. Diğer öğretmenlerin yapmadığını yapan Jahnson, öğrencilerine hem akademik hem de aile yaşamlarında yardım eder. Gerçek yaşanmış olaylara dayanarak uyarlanan bu film, eğitimcilerimizin izleyebilecekleri en güzel motivasyon filmleri arasında yer alır.

8. Kör Nokta

Bu film biyografik konuludur. Filmde; Amerikan Ulusal Ligi oyuncusu Michael Oher’in gerçek yaşam hikayesi anlatılır. Uyuşturucu bağımlısı annesi ve 13 kardeşi ile beraber yaşamaya daha fazla dayanamayan Michael kendini sokaklara adar. Sokaklarda bir başına, yalnız ve korumasız iken zengin bir aile onu koruma altına alır. Koruyucu ailesi ve öğretmenleri sayesinde hayata adeta yeniden başlayan Michael, oldukça yüksek ders notları da almaktadır. Daha sonra okul takımına giren Michael, güçlü fiziği ile ilerde yatılı kolej bursu da kazanır. Fakir ve imkansızlıklar içinden, zengin ve şöhret sahibi bir hayata uzanan zamanı anlatan bu film, izlenecek en güzel motivasyon filmleri arasında yer alır.

7. Forrest Gump

Akıllı, kurnaz veya uyanık bir adam olmayabilir ama o aşkın ne olduğunu çok iyi bilir. Forrst Gump, çoğumuzun zadece hayal etmekten ibaret olabileceği bir hayat yaşar. Kaliteli bir insan olmasından ötürüdür ki, ilham verici hayat hikayesini başkaları ile paylaşmaktan çekinmez. Daha sonra Jenny ile tanışan Forrest Gump ona aşık olmaktan kendini alıkoyamaz. Filmdeki olaylar 50’li ve 70’li yıllar arasında gerçekleşir ve Forrest bu süreçte Elvis, Kennedy, Nixon adında tarihi insanlarla tanışır. Yine tesadüfen gerçekleşen bir serüvende Forrest; Vietnam Savaşı ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder, hatta rol alır. Tüm bu tesadüfler onun hayatının film olmasını sağladı.

6. Can Dostum

Bu film tam bir drama hikayesidir. Bu filmde, oldukça dahi olan fakat fark edilmeyen 20 yaşındaki Will Hunting’in hikayesi anlatılmaktadır. Bir kişiye saldırıda bulunması onu hapse kadar uzanan bir tehlikenin içine sokar. Will yaptığı bir anlaşma gereği hapis cezasını bir matematik profesörünün vasiyeti doğrultusunda terapi de alarak çalışma şeklinde çeker. Kapasitesi ve zekası ne kadar kuvvetli olursa olsun kendisini kötülüklerden, geçmiş anılardan ve başarısız ilişkilerden kurtulamayacağını anlar. Bu film bizlere; içimizdeki düşmanları anlamak için birer dahi olmamız gerekmediğini anlatmaktadır.

5. Rudy

Kolej futbol takımında oynamak için gerekli fiziksel özelliklerden mahrum olan Rudy, her şeye rağmen yine de takıma girmeyi başarır. Kendisini tamamen başarı ve azim duyguları ile güçlendiren Rudy, engelleri birer birer geçer ve en sonunda okul takımına girer. Bu süreçte teknik direktörler ve takı koçlarının peşini bir an olsun bırakmaz ve onlara adeta musallat olur. Bu film bizlere, biraz hayal gücü, azim ve başarma isteğiyle neler yapabileceğimizi anlatıyor.

4. Şahane Hayat

Filmin baş rolünde Jimmy Stewart vardır. Bankadan aldığı parayı usulsüzce harcaması üzerine intiharın eşiğine gelmiş fakat tam o sırada yardımına Clarence yetişir. George’yi intihardan vazgeçirme yolu ise oldukça ilginç bir yönteme dayanır. Gerorge, şuan hayatında olan insanlarla tanışmasaydı nasıl bir hayatı olurdu. Bu deneyim sonucunda George hayatında iyi niyeti ile ne kadar insana yardım etti, ne kadar insan ona iyilik ve kötülük etti gibi değerler anlaşılır. Bir Frank Capra klasiği olan bu film bizlere önce küçük değişiklikler ile hayata bakış açımızın ve hayatımızın olumlu yönde nasıl değişeceğini anlatır. İzleyicilerinden oldukça olumlu mesajlar alan film, izleyenlerde pozitif etki yaratır.

3. Umudunu Kaybetme

Will Smith ve onun gerçek hayattaki oğlu Jayden’in baş rollerinde oynadığı bir biyografi filmidir. Filmde Chris Gardner adındaki satıcının hikayesi anlatılır. Sahip olduğu tüm parayı kemik yoğunluğu taraması yapan cihazlara yatırması onu ve ailesini finansal sıkıntıların içine sürükler. Eşi bu zorlu yaşam sürecine daha fazla dayanamaz ve onu terk eder. Christoher adındaki oğulları babasıyla beraber kalır ve bundan sonraki süreçte ikisi yaşar. Başka bir sıkıntıları ise ev sahiplerinin baba oğlu dışarı atması olur. Sokaklarda yaşayıp, düşük ücretli işlerde çalışarak geçimlerini sağlarlar. Tüm bu zorluklar Gardner’i yıldırmaya yetmez. İyi bir baba olmasının yanı sıra hedefleri ve hayalleri doğrultusunda gösterdiği istikrar ona en güzel kapıları açar.

2. Ölü Ozanlar Derneği

New England adındaki hazırlık okulunda John Keating adında sıra dışı bir öğretmen vardır. Okulun son derece katı kuralları ve disiplinli bir yapısı olmasına rağmen , John öğrencilerine kendilerini şiirle ifade etmelerini öğretir. Okulun eğitim profiline son derece zıt kuramlar ile yaklaşan John, öğrencilerini ders kitaplarını yırtmaları ve kalıplaşmış düşünce yapısından uzaklaşmaları şeklinde örgütler. Bu filmin motivasyon kaynağı paraya ve lüks hayata uzanmak değil de sanatsal ve eleştirel düşünce yapısına sahip olmaktır. Film, 1989’da dört dalda Oscar’a aday oldu.

1. İyilik Bul İyilik Yap

Sosyal bilgilerin öğretmenin, dünyayı değiştiren bir buluşa imza atın adı altında verdiği ödev sayesinde motive olan  11 yaşındaki Trevor McKinney iyi düşünce ve yapılan iyilikler sayesinde hayali bir ağ planlıyor. Bu konudaki fikri şu yönde; bana birisi iyilik yaptığı vakit, bunun karşılığı olarak ben de tanımadığım üç kişiye iyilik yapacağım. Bu sayede dünya daha güzel bir hal alacak ve insanlar daha güzel şartlarda yaşayacaktı. Bu hayali ağ sayesinde Trevor’un öğretmenlerinin, ailesinin ve arkadaşlarının hayatları da güzelleşecektir. Sadece motive olma amacı taşıyan değil, tüm insanların izlemesi gereken bir film.

Evet arkadaşlar, listemiz bu şekilde. Benim size önerim, tüm filmleri izlemeye çalışın. Hayatın her alanından örneklerle çekilmiş bu harika filmler hayatınızı güzelleştirecek, hatta olumlu yönde değiştirecektir.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

1 Yorum

  1. Pingback: Sinema Tarihinin En İyi 10 Korku Filmi | Medya Blog

Leave A Reply