En İyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı

0

Kişisel gelişime dair kitap okumak istediğimizde aklımıza ilk olarak motivasyon kitapları gelir. Kitap sektörünün büyük bir bölümünü oluşturan gelişim kitapları okuyucuya artık klişe gelmeye başladı. Tabi ki de kişisel gelişim konusu hiç de hafife alınmayacak bir konu olmakla beraber insanın motivasyon gücünü ortaya koymasındaki en büyük yardımcısıdır.

Bu listeyi hazırlarken klişe gelen kitaplara oldukça uzak olarak, En İyi 10 Kişisel Gelişim Kitabı adı altında size motivasyon alanında yüzde yüz fayda sağlayacak kitaplara yer verdim. Keyifli okumalar dilerim.

10. Güçlü Hafıza – Ahmet Yıldız

Başta sizlere şu bilgiyi vermeliyim ki; hafızasını yeterli seviyede eğitmemiş kişiler öğrendiklerinin %80’ini ilk 24 saat içinde unutuyor. Güçlü Hafıza adındaki bu kitap unutmayı büyük ölçüde azaltan, hatırlamayı güçlendirmek için sizlere çok kapsamlı bir program sunmaktadır.

Bu kişisel gelişim kitabı, girişimci ruhlu insanlar için, özel hayatında güç sahibi olmak isteyenler için ve özellikle de öğrenciler için oldukça faydalı bir kaynak.

9. Dinle Küçük Adam – Wilhelm Reich

Senin gerçek büyük adamdan farkın; o da bir zamanlar küçük adamdı, sadece tek bir özelliğini geliştirdi; nerede ne yapacağını ve nasıl düşüneceğini iyi biliyordu. Yani büyük adam nerede ve ne zaman küçük adam olması gerektiğini iyi kavramış. Küçük adam ise, küçük olduğunun farkına bile varamamakla beraber bu durumu fark etmekten de korkmaktadır.

8. Kendime Düşünceler – Marcus Aurelius

M.S. 161 yılında Roma İmparatoru olan Marcus Aurelius 121 yılının 26 Nisan gününde Roma’da dünyaya geldi. 180 yılının 9 Nisan gecesi itibariyle de 58 yaşında iken hayata gözlerini yumdu.

Günümüzden tam 1848 yıl önce yazılmış bu kitap bizlere bu günlerde de geçerliliğini koruyan doğa ve insan üzerine olan düşünceleri içermektedir. Kitabın bizlere ilettiği mesaj; insanın evrendeki yeri ve ne için var edildiğidir.

7. Yaratıcı Beyin, Dehanın Nörobilimi – Nancy C. Andreasen

Özgürlüğün belki de en üst seviyesi olan yaratıcılık sizce nasıl ortaya çıktı?
Acaba her insan yaratıcı olabilir mi? Yaratıcılık özelliği deha ve delilik arasındaki o ince çizgide midir?

Psikiyatri uzamanı ve Ulusal Bilim Madalyası sahibi Nancy Andreasen yaratıcılığı şöyle yorumlamakta: Yaratıcılık, yaşamın farklı parçalarını yeni ve beklenmedik şekilde bir araya getirmektir. Yani yaratıcılık, zeka ve yetenekten bağımsız olarak da ortaya çıkabilir. Yaratıcılık hakkında bir çok bilgiyi Yaratıcı Beyin adlı kişisel gelişim kitabı sayesinde okuyabilirsiniz.

6. Akıllı Yaşama Sanatı – Baltasar Gracian

Bu kişisel gelişim kitabı ise bizlere; özel hayatımızda ve iş hayatımızda nasıl başarılı oluruz yönünde geliştiren felsefi bir eserdir. 17. Yüzyılda yazılan bu kitap, arkadaşlık, liderlik ve duyguları yönetmede bizlere yol gösteriyor.

5. İnsanın Anlam Arayışı – Vicyor E. Frankl

20. yüz yılın en önemli psikiyatristlerinden olan Viktor Frankl, otuzu aşkın yabanı dine çevrilen ve tüm dünyada 12 milyonu aşkın okuyucu ile buluşan bu kitabında logoterapi ilkelerini ve İkinci Dünya Savaşında bir toplama kampında edindiği deneyimleri anlatmakta.

Zorlu yaşam koşuları içinde anlam kavramını keşfetmemize ışık tutan Frankl, İnsanı insan yapan nedir? Sorusunun cevabını da bu kişisel gelişim kitabı içerisinde vermeye çalışıyor.

4. Yaşam Koçum Aristo – Jules Evans


Gözlerinizi kapatın ve hayal edin; tam iki bin yıl geriye gidiyorsunuz ve Atina’da tam gün boyunca on iki büyük filozoftan hayat dersleri alıyorsunuz. Aristo, Platon, Sokrates, Epikuros gibi yaşam ustaları bu kitapta sizlere yaşam koçluğu yapıyor.  

3. İyi Hissetmek – David Burns

Bu kişisel gelişim kitabı, hayata daha olumlu bir açıdan bakmanızı sağlayacak bazı bilimsel tekniklerini sizlere sunmakta. Anksiyete, suçluluk duygusu ve hiçbir şey yapmama hissi ile başa çıkma gibi sorunlardan kurtulmanız için sizlere yol gösteren bir eser.

2. Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Dr. Daniel Goleman, insanlar tarafından oldukça fazla okunan bu kişisel gelişim ve psikoloji kitabında EQ’nun neden IQ’dan daha önemli olduğunu anlatıyor. Tüm insanlık kitlesine çağrışımda bulunan bu kitabın toplum için bir de mesajı var: Demokrasinin topluma ne ölçüde mal olduğu, bireylerin duygusal zeka düzeyiyle doğrudan bağlantılıdır.

1. İnsan Mühendisliği – Nüvit Osmay

İnsan Mühendisliği, ülkemizin bir kişisel gelişim ve yönetim kılavuzu klasiğidir. Modern yönetim, eğitim, kişisel gelişimin öğreti ve uygulamalarını Türkçe’ye kazandıran bir eser.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

Leave A Reply