En Çok Satan 10 Kitap

2

Kitaplar, belkide yazarlar tarafından bizim için yazılan sayfalar dolusu mektuplardır. Mesela kendimize pek güvenmiyoruz, yani güven eksikliğimiz var. Bunu yenmek için de kişisel gelişim kitapları okuyoruz. Sanki o kişisel gelişim kitabı, yazar tarafından duygularımız biliniyor da bizim için oraya bir şeyler yazmış gibidir. Kitap okumak başlı başına insana huzur, sağlık, bilgi, konsantrasyon, dikkat ve daha birçok faydayı bir araya getirir. Yani kitap okumak her yönüyle bize fayda sağlar. Kitap okumanın da bir kötü yönü var elbet, heyecanla okuduğunuz kitabınız bitine yeniden normal insanların olduğu dünyaya dönüyorsunuz.

Kitapların ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Tabi ki her şeyin en iyisi, en değerlisi, en faydalısı vardır ve bu durum kitaplar için de geçerlidir. Bu yazımda sizler için En Çok Satan 10 Kitap başlığı adı altında yazı hazırladım umarım beğenirsiniz, keyifli okumalar 🙂

10. Da Vinci Şifresi: 80 milyon

Listenin 10. sırasında bir dünya klasiği var, Da Vinci Şifresi. Satışa sunulduğu ilk günün üzerinden daha bir hafta geçmişti ki dünya geneline yayıldı. New York Times’ın en çok satanlar listesine bir numaradan girmeyi başardı. Kitabın en çok ses getiren başarısı ise Wall Street Journal, San Francisco Chronicle, Publishers Weekly gibi dergi ve gazetelerin en çok satanlar listesinde ilk sıralarda bulundu. Ayrıca, dünyaca ünlü film şirketi Colombia Pictures kitabın film haklarını satın aldı.

9. Aslan Cadı ve Dolap: 85 milyon

Lucy, Susan, Edmund ve Peter anlam veremedikleri bir anda büyülü dolabın içine dalarak kendilerini bir anda Narnia’da bulurlar. Fakat gittikleri Narnia, eski Narnia’dan çok farklıdır. Kötü kalpli bir cadı Narnia’yı dondurarak her mevsimin kış olmasına neden olmuştur. Biz, yani Türkler açısından kitabın en ilgi çeken yeri, Beyaz Cadı’nın Edmund’u “Türk Lokumu” ile kandırmasıdır. En Çok Satan 10 Kitabı başlıklı yazımın 9. sırasında bulunan bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

8. Ayişe: 100 milyon

Roman, Horace Holly’nin üvey oğlu Leo Vincey ile yaptığı Afrika yolculuğunu anlatır. İkili, Afrika’da ilkel bir kabile ile karşılaşır. Kabile halkının she dediği, Aişe adındaki gizemli ve beyaz renkli bir kraliçe ile karşılaşır. Hikayenin başlangıcı bu şekilde, En Çok Satan 10 Kitap listesine girmeyi başarmış bu romanın hikayesi oldukça uzun ve heyecanlı. İlk fırsatta okumanızı öneriyorum.

7. Kızıl Köşkün Rüyası: 100 milyon

Yarı-otobiyografi türünde yazılmış bu roman, Cao Xueqin’in ailesinin ve hanedablığın yükselişi ve ardından çöküşünü anlatır. Kitabın ilk bölümü, yazarın gençliği, akrabalarına ve uşaklarına adanmıştır. Kızıl Köşkün Rüyası, sahip olduğu geniş karakter kadrosu ile 18. yy Çin aristokrasisinin detaylı bir açıklaması olan en büyük eseridir.

6. On Küçük Zenci: 100 milyon

Verdikleri yanlış kararlar ve yaptıkları hatalar ile insanların ölümlerine yol açmış on kişi, bunu çok büyük bir sır olarak saklamaktadır. Bu on kişi, bir gün tesadüfen Una Nancy Owen adındaki birisinden bir adet mektup alırlar. Daha sonra Zenci Adası’ndaki bir malikaneye davet edilirler. Fakat onları adaya davet eden kişi ortalarda yoktur. Onları adada sadece bir adet karı koca beklemektedir. Son derece ilgi çekici bir hikayeye sahip olan On Küçük Zenci adlı eseri çok seveceksiniz.

5. Harry Potter ve Felsefe Taşı: 107 milyon

Şimdi, Harry Potter serilerini bir listeleme haline getirecek olursak;

  • Melez Prens 65 milyon
  • Sırlar Odası 60 milyon
  • Azkaban Tutsağı 55 milyon
  • Ateş Kadehi 55 milyon
  • Zümrütü Anka Yoldaşlığı 55 milyon
  • Ölüm Yadigarları 50 milyon

4. Küçük Prens: 140 milyon

Bu eser, büyüklerin dünyasını bir çocuğun gözünden anlatır. Bir pilotun Sahra Çölü’ne düşmesi ve Küçük Prens’le karşılaşmasıyla başlar. Toplamda 27 bölümden oluşan bu kitap, özellikle çocukların çok seveceği bir tarzda yazılmış.

3. Hobbit: 140 milyon

Bilbo Baggins’in başından geçen maceraları konu alan kitap, Orta Dünya üzerine yazılmıştır. Hobbit, 13 tane cücenin Bilbo Baggins’in hayatını değiştirmesi, Orta Dünya’nın kaderini değiştiren yüzüğün bulunması, ulu ejder Smaug’un öldürülmesi ve Erebor’un kurtuluşunu anlatılmaktadır.

2. Yüzüklerin Efendisi: 150 milyon

Oxford Üniversitesi profesörü J. R. R. Tolkien’in kaleme aldığı epik fantezi türündeki romandır. Hikayenin yazılış amacı, 1937 tarihli Hobbit’in devamı olarak başlamıştı. Ancak, sonunda ondan daha büyük bir eser haline geldi. Dünya genelinde 150 milyon satış sayısına ulaşan kitap, En Çok Satılan 10 Kitap arasında ikinci sırada yer almaktadır.

1. İki Şehrin Hikayesi: 200 milyon

Geldik listemizin en tepesine. 200 milyon satılan İki Şehrin Hikayesi dünyadaki en çok satılan kitap konumunda yer almaktadır. Suçsuz olmasına rağmen tam 18 yıl hapis yatan, sonrasında eski bir dostu sayesinde kurtulan Dr. Manette’in Londra’ya dönüşü sırasında şahit oldukları bir evlilik ve bunun ardından gerçekleşen Fransız İhtilali’nin etkilerini anlatır. Ayrıca bu kitap bir çok tarihi izleri de bünyesinde bulundurur.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

2 yorum

  1. Alperen Sağır on

    Çok güzel bu şekilde devam etmeni en içten duygularımla söylemek isterim. Başarılar ..

Leave A Reply