Beyin Tümörü Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

0

Beyin tümörü; konuşma ve görme bozukluğu, şiddetli baş ağrısı, kol ve bacaklarda güçsüzlük ve kusma gibi belirtilerin sonucunda meydana gelebilir. Beyin tümörü belirtileri bünyesinde bulunan kişi beyin tümörü cerrahisi kontrolüne alınmalı ve gerekirse tedavi edilmelidir. Beyin tümörü toplumda yaygın olarak görülür ve gerek kontrol, gerekse de tedavi süreci oldukça hassasiyet istemesiyle beraber, tam donanımlı merkez ve uzman ekiplerce yapılması büyük önem taşır.

Beyin Tümörü Nedir?

Beyin tümörü

Beyin tümörünün tanımını makalenin ilk paragrafında yapmıştık, şimdi ise daha detaylı bir anlatım yapalım. İnsanları beyin tümörüne götüren nedenler tümör teşhisi açısından çok önemlidir. İyi ve kötü huylu olarak bilinen beyin tümörleri standart büyüklüklerini aştıktan sonra kafa içerisinde basınç artışına neden olur. Artan basınç sonucunda beyin bir tarafa doğru eğilim gösterir veya beyindeki sinirlerin dokusu bozulur.

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörü belirtileri

Beyin tümörü belirtileri, daha çok fiziksel belirtiler olarak karşımıza çıkar. Yine makalenin ilk paragrafında belirttiğimiz belirtiler kafa içi basıncın artması ile devam eder. Kafa basıncının artmasını da kendine özgün belirtiler ile anlamak mümkün. Eğer hissedilen baş ağrısı, yani apati, bulantı, epilepsi ve vücudun bazı bölgelerindeki güçsüzlük de kafa basıncınızın arttığı anlamına gelir. Bir diğer beyin tümörü belirtisi de hormonal bozuklukların neden olduğu klinik semptomlardır. Örneğin; el ve ayaklarda normalin üzerinde büyüme, hipertiroidi, kortizol yetmezliği veya fazlalığı tehlikeli değişimlere karşı dikkatli olmanız gerekir. Beyin tümörü belirtilerinden birini dahi fark etme durumunda derhal beyin tümörü cerrahisi kontrolünde tedavi olun.

Beyin Tümörü Ameliyatı

Beyin tümörü ameliyatı

Beyindeki tümörü temizlemenin en etkili yöntemi beyin tümörü ameliyatı olmaktır. Ameliyatın kesin çözüme kavuşması için kötü hücre sayısının mümkün olduğunca az olması gerekmektedir. Tabi beyin tümörü ameliyatı çok hassasiyet gerektiren bir ameliyat olduğu için ameliyat sırasında hastaya zarar verilmemesi de çok önemlidir. Beyin tümörü ameliyatı, beyin tümörü cerrahisi tarafından yapılmalıdır. Ameliyat sonrası tümörün histopatolojik tanısına göre ek tedaviler de uygulanabilir. Bu tedavilerin amacı; olası bir ikinci tümör vakasını önlemektir. Ameliyat sonrası tedavi özellikle kemoterapi kanser tümöründe mutlaka yapılmalıdır. Başarılı bir beyin tümörü ameliyatı geçiren ve ameliyat sonrası tedavi süreci olumlu ilerleyen kişiler tekrar eski sağlığına kavuşurlar.

Share.

About Author

Merhaba; Ben Eray Yalçın, blog alanında yazılar yazarak insanlara faydalı içerikler sunma konusundaki hayallerimi www.medyablog.net adlı internet sitesini kurarak gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımı attım. Bu sitede sizlere çok fayda sağlayacak yazılar yazacağıma inanıyorum, iyi okumalar :)

Leave A Reply